Preskočiť na hlavný obsah

Latinčina

Ahojte,
keďže som sľúbila pokračovanie o ďalších predmetoch, tak dnes o niečo kratší článok o latinčine.

  Tento predmet narozdiel od kolegov v Brne či inde je u nás len jednosemestrálny. Takže je do vás podstatne viac informácii natlačených za kratší čas :D  Skladá sa len z cvík, ktoré sú každý týždeň, prednášky nie sú. Trvá hodinu a pol, najprv sa robia cvičenia a ku koncu hodiny sa vysvetlí nové učivo, ktoré si doma naštudujete spolu s novou slovnou zásobou, aby ste vedeli robiť nasledujúce cvičenia. 


https://zielonemorze.tumblr.com/post/163366225821/1100-latin-and-books-from-my-local

  Počas semestra sú 2 zápočty. Nie je tam žiadny limit koľko bodov musíte mať, ale doležitý oznam – body ktoré dostanete vám pomôžu pri skúške. Započítavajú sa vám do hodnotenia na skúške a čím viac bodov získate tým lepšie ohodnotenie získate aj na skúške. Samozrejme môžete ísť na skúšku aj s 0 a aj tak ju spravíte, ale verte mi oplatí sa učiť priebežne a zbierať body. 

  Z latinčiny je možné ísť na predtermín, ja som túto možnosť využila a neľutujem, aj keď miestami som si hovorila že som blbá a ako to chcem všetko aj zápočty aj predtermíny zvládnuť. Ale zvládla som to a tak vám zľahka zosumarizujem čo vás čaká na skúške. 

  Na skúške máte hodinu, ale určite skončíte skôr. Nemáte s tým toľko čo robiť. Test pozostáva z piatich úloh : 1. preklad latinských spojení do slovenčiny
2. preklad slovenských spojení do latinčiny
3. Diagnózy – jedna krátka a jedna dlhá
4. Recept – vyskloňovať a správne napísať číslovky
5. Rôzne slovné spojenia – hlavne ochorenia a iné dôležité veci aj pre budúcu lekársku prax, ktoré máte preložiť buď z latinčiny do slovenčiny alebo naopak.

https://outlook.wustl.edu/2011/apr/vesalius/

  Test nie je nič hrozné ani ťažké, ale určite treba vedieť slovnú zásobu a podľa akého vzoru sa slovíčko skloňuje, vedieť koncovky a rod daného slova. Čiže čím menej slov sa naučíte, tým horšie test spravíte. Je to v podstate len na vás. Na začiatku semestra som neverila, že sa na test dá naučiť za tri dni, ale pokiaľ sa pravidelne učíte na hodiny a nekašlete na to, tak áno aj popri škole sa na test naučíte za tri dni s prehľadom. Tento predmet vás zaručene nebude zúfalo stresovať a nebudete mať z neho nočné mory. Stačí sa len učiť :D

  A na záver musím povedať, že je fajn čítať niečo z medicínskeho prostredia a nemusieť googliť čo je to emphysema a phlebitis :D 

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Medičkin sprievodca prvákom

Ahojte :)
  pripravila som si pre vás článok s radami a infoškami ohľadom prvého ročníka. Pevne verím, že väčšina z vás už poslala návratku, zapísali si predmety a už len čaká na zápis, ktorý by ste mali mať 21.8. To už mnohí z vás nadšení a aktívni zháňajú knihy a informácie na čo sa sa pripraviť. Takže vám prinášam pár informácií, ktoré by vám mohli pomôcť.

Skúškové v plnom prúde alebo fázy učenia

Ahojte,
    pre nedostatok času, chuti a inšpirácie (keďže som dala sama sebe záväzok, že vyplakávať a sťažovať sa na blogu nebudem) som dlhšie nič nenapísala. Niežeby nebol pokus, ale nebolo to hodné zverejnenia. Keďže som včera nemohla zaspať, prišla inšpirácia v podobe tohto mini obrázkového článku, ktorý vypovedá o strastiach života študenta.                                             Na otázku čo robíte, odpovedáte takto : Starostlivosť o svoj zjav zcela odignorujete, lebo:


Vaša izba sa bude nachádzať v rôznych fázach chaosu a neporiadku:  Čím viac sa blíži deň D, tým horšie vyzerá vaša izba:  Vy tiež prechádzate rôznymi štádiami:

            od zúfalstva po vyčerpanie ...poniektorí z vás sa stanú nočnými sovami:niektorí sú ranné vtáčatká:


lebo sa riadia heslom:


        cítite sa, že sa pokúšate o nemožné:


  sem tam vás pochytia strašné nervy :


     sú dni kedy máte motiváciu:

Čo je dôležité

Po skončení skúškového som si spomenula pri jednej príležitosti na častú otázku ľudí, ktorí chcú ísť na medicínu. Je dôležité mať čisté jednotky a výborne sa učiť ?

Dlho som na túto otázku nevedela odpovedať, lebo po nástupe na medicínu máte pocit, že každý okolo vás je múdrejší a šikovnejší ako vy a ste na úplnom spodku pomyselného rebríčka inteligencie. Po pár prednáškach a určitých výrokoch profesorov sa sebavedomie preklopí do tej spodnej zápornej strany a po prvých (neúspešných) zápočtoch sa človek pýta sám seba či na to má ( a to aj čistý jednotkár).

Po roku a pol na medicíne som si uvedomila, že na túto otázku viem odpoveď. Nie je to jedna vec, ktorá vás na to určuje. Aj napriek tomu, že je to najčastejšia otázka pred nástupom. Je to súbor vecí a vlastností vďaka, ktorým tú školu dokončíte a máte na to ( a známky na gymku sú na poslednom mieste ak vôbec).

So let´s make a list:

1, Vytrvalosť a húževnatosť
To jest padnúť na hubu ako sa hovorí a zakaždým vstať. Pokazíš zápočet, pren…