Preskočiť na hlavný obsah

Vlak rozbehnutý

Ahojte :)

  Presne pred rokom o takomto čase som napísala článok s výstižným názvom Vlak sa rozbieha. Vtedy to bolo pravdou, naozaj sa ten pomyselný medický  "vlak" rozbiehal. Tento rok sa nič nerozbieha, ale ako hneď v prvý deň rannou histológiou ten vlak nabral rýchlosť, tak už len zrýchľuje a zastávky nie sú žiadne :D Double M sa rozbehli s dosť veľkým nadšením, ktoré žiaľ my študenti nezdieľame (Prezývka Double M dôjde hádam každému kto na LF UPJŠ študoval/študuje, ak ste ešte nemali česť, verte že spoznáte a pochopíte). A tak poniektorí máme za sebou prvé testy, prvé desy, prvé vzdanie sa návštevy niektorých prednášok.
  Ale zo všetkého treba vyťažiť a tak vám z prvých 2 týždňov prinášam najlepšie hlášky a komentáre, ktoré život medika a prednášky priniesli.


Biochémia 
 • Ste pre mňa sklamaním - prvá veta hneď na úvod/alebo na vzbudenie nadšenia ? to asi nikto netuší...
 • Nič nie je čiernobiele - neviem čo tým chcela povedať, ale jednoznačne môžem povedať, že žiaľ aj celý Dobrota je farebný, so všetkými grafmi, ale napriek mojej obľube farebnosti, tentokrát nadšená nie som... a éterická polovíla vtedy odmietla použiť zvýrazňovače, čiže vlastne jej takto bolo nepriamo naznačené, že moja pridaj tomu farbu :D
 • To, že vidím neznamená, že viem - alebo rady ako sa učiť
 • Pozriem a vidím, že NEM- inými slovami, že sme z biochémie blbí :D
 • A no na konci sa konečne dostávame k tomu, čo študenti najviac chcú, a to k medicínskej stránke biochémie. Ja nechápem prečo sa vám to tak nepáči, tá biochemka a chcete vkuse tú poslednú časť, tú medicínsku - prečo asi ? 

Zhrnutie celej biochemky v jednom slide :D


Anatka
 • Viac sa mi páči biochémia - netuším ako som túto vetu mohla vypustiť z úst, ale stačí asi fakt, že anatka a ja nie sme veľkí kamaráti.
 • Nech nikto odo mňa nečaká spoluprácu - komentár k výzve profesorky, aby sme spolupracovali a spolu určili štruktúry, že sa tým niečo naučíme (pre mňa bolo zaťažkávajúce už len sedieť na tej prednáške, nieto sa k tomu ešte vyjadrovať).
 • Študent nech príde na prednášku riadne zorientovaný v čase, priestore a problematike. Hláška tohto týždňa - Vidím, že ste minimálne zorientovaní v čase a priestore, keďže tu sedíte, ale v problematike nie....
 • Kto nechodí na prednášky je kľudný študent, ale keď prídete na prednášky, zistite koľko veľa toho neviete.
 • Nevadí...nevadí....fakticky.....nevadí....
 • Keď stiahnete sval musculus epicranius, odhalíte lebku. Vlastne viete to je to čo indiáni brali ako korisť - skalp a potom to nosili za opaskom. 
 • Pokiaľ som doteraz nemala už mám fóbiu z hrán na suturách - objavenie nového druhu fóbie.
 • Pars petrosa má tvar lepšieho kornútku, viete ten drahší keď si kupujete.
 • Je to pomerne ľahká kosť, ale dá sa na nej vyskúšať všetko, hlavne úpon svalov - čiže veľmi ľahká kosť :D
Ja tam kornútok nevidím, ale možno by som mala konečne zapojiť stále spomínanú fantáziu....


Fyziológia
 • Je to najdôležitejší predmet, také spojenie biológie, biofyziky, anatómie a histológie v jednom, ale zakaždým sa študenti učia viac biochémiu aj keby nemali. Proste je to tak, to je fakt....( a smutný úsmev k tomu, kto si prešiel biochemkou tak ten smútok chápe...).
 • Ruku priateľa či nepriateľa si v dlani podržíme, aby nám náhodou od strachu neucukol a snažíme sa nepichať z veľkej výšky, aby sme neprerazili ihlou celý prštek - návod na odoberanie kapilárnej krvi z prsta na cvičení.
  Ináč na fyziolke sú všetci zlatí, až je to nezvyk popri Double M, že človek si nie je istý či je to pravda alebo sú fakt takí milí. Po druhom týždni môžem reálne zhodnotiť, že sú to veselí ľudia, akurát mi nejde do hlavy prečo takí nemôžu byť na každom ústave.

Bürkerova komôrka
Histológia 

 • Pípli ste si ISIC, kolega ? Áno ? A to teraz tak slabo pípa ? To už nebudem počuť kedy pípate viacero ISICov ? A ako to teraz zistím ? No, tak to je smola.... (vďaka za nové snímače na ISIC, ktoré nepípajú na celú aulu). 
 • A potom to čo starší už vedia zjavne spamäti - prednášky sú povinné, lebo na diplome budete mať počet hodín, ktoré ste na lekárskej fakulte strávili a vy ich nebudete mať, keď na prednášky nebudete chodiť. A to sa netýka len môjho predmetu, mali by sa všetkých. Ale ja viem, že vám je to jedno. 
 Základy zdravotnej starostlivosti
 • Vrchná sestra sa už nevolá vrchná sestra, ale manažérka dennej zmeny.

Dodatok k BOZP
 • Je prísne zakázané vypaľovať trávne porasty, stromy a kríky v okolí areálu UPJŠ.
 • Ohlasovňa požiarov je označená ako ohlasovňa požiarov.
 • Dodatok profesorky: Je zakázané fajčiťna cvičeniach - no keď nemáš pre každého načo budeš vyťahovať....
Toť asi všetko k najhlavnejším predmetom, v skratke a jasne. Pointu niektorých hlášok však ocenia v niektorých prípadoch len starší, ktorí to dobre poznajú, tí mladší zas na to o chvíľu prídu a život ich naučí :D

Info pre prvákov, ak im to náhodou na biofyzike už nebolo povedané: Lekár, ktorý nevie fyziku a myslí si, že je dobrý je hlboký omyl. Lekár bez fyziky nie je dobrý lekár. (Ak ste to ešte nepočuli, nemajte strach, ono to príde)

Majte sa krásne a ako hovoria naši profesori účte sa! 

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Medičkin sprievodca prvákom

Ahojte :)
  pripravila som si pre vás článok s radami a infoškami ohľadom prvého ročníka. Pevne verím, že väčšina z vás už poslala návratku, zapísali si predmety a už len čaká na zápis, ktorý by ste mali mať 21.8. To už mnohí z vás nadšení a aktívni zháňajú knihy a informácie na čo sa sa pripraviť. Takže vám prinášam pár informácií, ktoré by vám mohli pomôcť.

Skúškové v plnom prúde alebo fázy učenia

Ahojte,
    pre nedostatok času, chuti a inšpirácie (keďže som dala sama sebe záväzok, že vyplakávať a sťažovať sa na blogu nebudem) som dlhšie nič nenapísala. Niežeby nebol pokus, ale nebolo to hodné zverejnenia. Keďže som včera nemohla zaspať, prišla inšpirácia v podobe tohto mini obrázkového článku, ktorý vypovedá o strastiach života študenta.                                             Na otázku čo robíte, odpovedáte takto : Starostlivosť o svoj zjav zcela odignorujete, lebo:


Vaša izba sa bude nachádzať v rôznych fázach chaosu a neporiadku:  Čím viac sa blíži deň D, tým horšie vyzerá vaša izba:  Vy tiež prechádzate rôznymi štádiami:

            od zúfalstva po vyčerpanie ...poniektorí z vás sa stanú nočnými sovami:niektorí sú ranné vtáčatká:


lebo sa riadia heslom:


        cítite sa, že sa pokúšate o nemožné:


  sem tam vás pochytia strašné nervy :


     sú dni kedy máte motiváciu:

Čo je dôležité

Po skončení skúškového som si spomenula pri jednej príležitosti na častú otázku ľudí, ktorí chcú ísť na medicínu. Je dôležité mať čisté jednotky a výborne sa učiť ?

Dlho som na túto otázku nevedela odpovedať, lebo po nástupe na medicínu máte pocit, že každý okolo vás je múdrejší a šikovnejší ako vy a ste na úplnom spodku pomyselného rebríčka inteligencie. Po pár prednáškach a určitých výrokoch profesorov sa sebavedomie preklopí do tej spodnej zápornej strany a po prvých (neúspešných) zápočtoch sa človek pýta sám seba či na to má ( a to aj čistý jednotkár).

Po roku a pol na medicíne som si uvedomila, že na túto otázku viem odpoveď. Nie je to jedna vec, ktorá vás na to určuje. Aj napriek tomu, že je to najčastejšia otázka pred nástupom. Je to súbor vecí a vlastností vďaka, ktorým tú školu dokončíte a máte na to ( a známky na gymku sú na poslednom mieste ak vôbec).

So let´s make a list:

1, Vytrvalosť a húževnatosť
To jest padnúť na hubu ako sa hovorí a zakaždým vstať. Pokazíš zápočet, pren…