Preskočiť na hlavný obsah

Čo vás čaká ak sa rozhodnete ísť na medicínu


Krátke úryvky z rozhovorov prebiehajúcich v období pred a po prijímačkách....alebo ako vás pár viet dokáže dostať do kolien :)

Pred prijímačkami : 
Univerzálne ľudia, ktorí vedia, že maturujete a chcú vedieť kam idete ( vo všeobecnosti je jedno akého veku či pohlavia :D)
Pani XYZ: No a ty moja, kam po skončení ?
Ja: Na medicínu.
Pani XYZ: Na medicínu ? No moja zlatá, moja neter/ sesternica/ známa známej/ ktokoľvek z jej okolia sa už 2x/3x/ (prepracovali sme sa až k číslu 6x) nedostala na medicínu, čiže to akože neber tak, že sa hneď dostaneš....niežeby si na to nemala. Ale tá moja je tiež šikovná a nedostala sa!

Iná obmena podobného rozhovoru :
Pani XYZ: A si si istá tou medicínou ?
Ja: Áno, som.
Pani XYZ: No ale moja zlatá to na medicínu musíš mať zadok, to nie je len tak. To žiaden sociálny život, nič nebudeš robiť iné len sa učiť a učiť. A to moja neni nič moc život, o tom ty vieš ? Ale ja ťa nestraším ani neodhováram....
Ja: Ja to viem, teta. Nerobte si starosti.
Pani XYZ: No ale takto si skaziť život, keď si ešte mladá a môžeš si užívať....no neviem, neviem.

Plus rozhovor so spolužiakom z vedľajšej triedy (ktorý musela prežiť moja kamarátka):
On: Kam ideš na VŠ?
Ona: Medina.
On: To ako vážne ? To je hrozne ťažká škola, to vieš ?
Ona: Asi viem, keď idem nie ?
On: Ale vážne ťažká... si si tým rozhodnutím istá ?
Ona: Som si istá, keď som si podala prihlášku !!!

Ináč je hrozne divné ako sa ľudia okolo vás zrazu starajú o pevnosť vášho zadku....priam by som povedala, že je to najdôležitejšie vybavenie budúceho medika :D

S kamarátkou sme sa zhodli, že tieto depka rozhovory boli u nás oboch približne rovnaké. Nikdy neviete kedy prídu – v buse, pri rozhovore o úplne iných veciach, v obchode, na nejakej rodinnej oslave, atď. Po čase si zvyknete, depka už nebude, len si na konci rozhovoru sem-tam podráždene povzdychnete...

Po prijatí na medicínu:

Pani XYZ: No ako ? Dostala si ?
Ja: Áno, som prijatá. (Zniem dosť nadšene)
Pani XYZ: Joj moja, úprimnú sústrasť. To budeš mať ťažké...(a omieľa zas dookola veci o vašom sociálnom živote, ťažkej škole, nevďačnom povolaní, učení a zadku ...)
Ja: Ja som si to vybrala, a chcem to. Som rada, že som prijatá.
Pani XYZ: No šak, hej lekárov nám treba, to hej. Šak len choď, choď ...
Ja: Sílený úsmev, povzdych a rýchly odchod.

Takto som vyzerala pri niektorých rozhovoroch :D


Ale musím dodať, že sú aj ľudia, ktorí ma podporia, zagratulujú, tešia sa. Ako napr. teraz na oslave, jedna veľmi milá gratulácia: Poď sem moja, konečne jedna medička v našej rodine! Poď, nech si ťa vyobjímam. No len nech sa ti darí ! (Pochádzam z IT rodiny, som obklopená IT-čkármi a som rarita v rodine, že som si to vybrala medinu... ináč som hodne skazená IT :D sem tam skĺzavam do IT jazyka, dvojkovej sústavy a rečí o Windowse...ale no veď po 20 rokoch života sa asi nedá ani nič iné robiť, len sa prispôsobiť :D)

Ináč po tomto nastupujú otázky, že na koľký krát si prijatá/ý, na koľko škôl si si dala prihlášky, kde si bola na prijímačkách a pozor ... prečo si šla do Košíc ? Ale o tom potom :)


Obľúbené príspevky z tohto blogu

Medičkin sprievodca prvákom

Ahojte :)
  pripravila som si pre vás článok s radami a infoškami ohľadom prvého ročníka. Pevne verím, že väčšina z vás už poslala návratku, zapísali si predmety a už len čaká na zápis, ktorý by ste mali mať 21.8. To už mnohí z vás nadšení a aktívni zháňajú knihy a informácie na čo sa sa pripraviť. Takže vám prinášam pár informácií, ktoré by vám mohli pomôcť.

Skúškové v plnom prúde alebo fázy učenia

Ahojte,
    pre nedostatok času, chuti a inšpirácie (keďže som dala sama sebe záväzok, že vyplakávať a sťažovať sa na blogu nebudem) som dlhšie nič nenapísala. Niežeby nebol pokus, ale nebolo to hodné zverejnenia. Keďže som včera nemohla zaspať, prišla inšpirácia v podobe tohto mini obrázkového článku, ktorý vypovedá o strastiach života študenta.                                             Na otázku čo robíte, odpovedáte takto : Starostlivosť o svoj zjav zcela odignorujete, lebo:


Vaša izba sa bude nachádzať v rôznych fázach chaosu a neporiadku:  Čím viac sa blíži deň D, tým horšie vyzerá vaša izba:  Vy tiež prechádzate rôznymi štádiami:

            od zúfalstva po vyčerpanie ...poniektorí z vás sa stanú nočnými sovami:niektorí sú ranné vtáčatká:


lebo sa riadia heslom:


        cítite sa, že sa pokúšate o nemožné:


  sem tam vás pochytia strašné nervy :


     sú dni kedy máte motiváciu:

Čo je dôležité

Po skončení skúškového som si spomenula pri jednej príležitosti na častú otázku ľudí, ktorí chcú ísť na medicínu. Je dôležité mať čisté jednotky a výborne sa učiť ?

Dlho som na túto otázku nevedela odpovedať, lebo po nástupe na medicínu máte pocit, že každý okolo vás je múdrejší a šikovnejší ako vy a ste na úplnom spodku pomyselného rebríčka inteligencie. Po pár prednáškach a určitých výrokoch profesorov sa sebavedomie preklopí do tej spodnej zápornej strany a po prvých (neúspešných) zápočtoch sa človek pýta sám seba či na to má ( a to aj čistý jednotkár).

Po roku a pol na medicíne som si uvedomila, že na túto otázku viem odpoveď. Nie je to jedna vec, ktorá vás na to určuje. Aj napriek tomu, že je to najčastejšia otázka pred nástupom. Je to súbor vecí a vlastností vďaka, ktorým tú školu dokončíte a máte na to ( a známky na gymku sú na poslednom mieste ak vôbec).

So let´s make a list:

1, Vytrvalosť a húževnatosť
To jest padnúť na hubu ako sa hovorí a zakaždým vstať. Pokazíš zápočet, pren…